Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

bebek öksürüğüne ne iyi gelir

Öksürük, çocuğunuzun rahatsızlığı hakkında değerli bir ipucu olarak görülebilir.

Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Bebeğinizin öksürüğünü duymak her zaman canınızı sıkan bir durumdur. Bebek öksürükleri genellikle kış aylarında yaygındır ancak yaz aylarında da görülebilir. Öksürük; solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

 

Bebeğinizin öksürüğüne şahit olduysanız ilk yapmanız gereken şey doktorunuzu aramanız ya da randevu almanız. Öksürük şiddetli ise doğrudan acil servise gitmelisiniz.

 

Bebek Öksürüğünün Sebebi Nedir?

Öksürük, solunum sistemindeki tahriş edici bir maddenin neden olduğu doğal bir reflekstir. Tahriş edici; toz, polen veya kuruluk gibi çevresel bir faktör olabilir veya bir virüse bağlı iltihap da söz konusu olabilir.

 

Öksürük bir hastalık belirtisi olsa da, vücudun kendini koruduğunun bir işareti olduğunu da unutmayın.

 

Bebek Öksürüğü İçin Doğal Çözümler

 

Bal

Bilimsel çalışmalar, balın öksürüğü hafifletmek üzerinde etkili bir besin olduğunu ortaya koyuyor. Hatta çoğu zaman doğal bir bal öksürük ilacından daha etkili olabilir. Ancak bal 1 yaş ve üstü çocuklar için güvenlidir. Üstelik bebekler balın tadına bayılır!

 

Şehriyeli Tavuk Çorbası

Eski bir geleneksel ilaç; şehriyeli tavuk çorbası. Tavuk çorbası antioksidan kaynağı bir yiyecek. Sıcak bir şehriyeli tavuk çorbası ile bebeğinizin öksürüğünü hafifletebilirsiniz.

 

Sıcak İçecekler

Sıcak içecekler; kış çayı, nane limon, kekik gibi sıcak içecekler bebeklerinizin boğazını yumuşatarak öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

 

Nemlendirici

Bebek öksürüğü için harika bir diğer çözüm ise bebeğinizin odasında nemlendirici çalıştırmak. Nemlendirici sayesinde bebeğinizin boğaz kuruluğunu engellersiniz.

 

Sıcak Duş

Ilık veya sıcak bir duş da bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

 

Fazladan Bir Yastık

Geceleri bebeğinizin kafasını fazladan bir yastık ile yükseltin; bu sayede solunum yollarını açarsınız.

 

Masaj

Bebeğinizin vücudundaki karın gibi belli bölgelere yumuşak ve ovalayıcı masajlar yaparak öksürüğünü hafifletmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bize Ulaşın