Bakıcı Tutmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 7 Altın Kural

Bakıcı tutmadan önce 7 altın kural

Bakıcı tutmak için birçok sebebiniz olabilir; bakıma ihtiyaç duyan bir hastanız için bakıcı tutmak istiyor olabilirsiniz. Bebeğinizin bakımlarının profesyonel bir biçimde sağlanması için bakıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bakıcı tutma sebebiniz ne olursa olsun bakıcı tutmadan önce dikkat etmeniz gereken 7 altın kural var! Bu kuralları madde halinde sizin için derledik.

Açık ve Net Bir İş Tanımı Yapın!

Bakıcı tutmaya karar verdiyseniz kafanızda tüm soru işaretlerine cevap verin, bakıcıya neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu görevlerin tümünü listeleyin ve bakıcı adayına açık ve net bir iş tanımı yapın.

Mülakat Yapın!

Bakıcı adayıyla mülakat yapın, bu mülakat sayesinde adayı büyük oranda tanıyabilir ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağından emin olabilirsiniz.

Mutlaka Bir İş Sözleşmesi Hazırlayın!

Hem siz hem de bakıcı, ikinizin de şartları kabul ettiğini göstermek için iş tanımını içeren bir belgeyi imzalamalısınız.

İş sözleşmesinde olmazsa olmazlar;

  • Detaylı iş tanımı
  • Çalışma saatleri
  • Ödeme tutarı ve ödeme süreleri
  • Görüşme sürecinde kabul ettiğiniz herhangi bir şey

Bakıcı Adayı Kaç Defa İş Değiştirdi?

Bu soru kilit bir soru olarak nitelendirilebilir! Bakıcı adayı sık iş değiştiren birisi mi? Eğer durum böyleyse bu durumun nedeni ne? Bu durumu mutlaka sorgulamalısınız! Eğer bakıcı adayı kısa sürede birden fazla işi değiştirme eğilimindeyse bunu olumsuz bir sinyal olarak algılayabilirsiniz.

Bakıcı Adayının İş Değiştirme Sebebi

Bakıcı adayının iş değiştirme sebebini öğrenerek çok kritik ipuçları yakalayabilirsiniz. Eğer aday kendinden kaynaklanan bir sorun sebebiyle işinden ayrıldıysa bu sorunla sizin de karşılaşıp karşılaşmayacağınızı düşünmelisiniz.

Eğitimi Hakkında Bilgi Edinin

Aday, işinde başarılı olabilecek kadar eğitimli mi? Bakıcılar alanlarında başarılı olabilmek için çeşitli eğitimlere ihtiyaç duyarlar. Bakıcı, işini etkin bir şekilde yürütmek için gerekli bilgi ve uzmanlığa sahip olmalı.

Görünüm ve Enerji!

Adayın görünümünün sizde uyandırdığı duygular nasıl? Bakım ihtiyacı olan kişi onunla çalışmaktan hoşlanır mı? Etrafına enerji saçan, pozitif ve hevesli bir bakıcı adayı ile çalışmalısınız!

Bize Ulaşın